TOTBİD Dergisi

TOTBİD Dergisi

2013, Cilt 12, Sayı, 3     (Sayfalar: 239-247)

Total kalça artroplastisinde eklemleşme seçenekleri: Eklemleşme kime, hangi ikili?

Hakan Kocaoğlu 1, Kerem Başarır 1, Bülent Erdemli 1

1 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı, Ankara

DOI: 10.14292/totbid.dergisi.2013.30
Görüntüleme: 623
 - 
İndirme : 1492

1950`li yıllarda ilk kullanılışlarından beri total kalça replasmanında kullanılan implantlar çok gelişme göstermiştir. Cerrahi sonrası görülen en önemli sorunlar, implant yetmezliği, aseptik gevşeme ve protez enfeksiyonu olup, implant tribolojisi bu sorunları gidermek yönünde evrilmiştir. Günümüzde değişik üreticilerin hizmete sunduğu çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Her bir yüzey seçeneğinin güçlü yanları olduğu gibi zayıf yönleri de vardır. Genel olarak bakıldığında yüzeyler sert ve yumuşak olmak üzere iki ana grupta toplanabilir. Metal, oksinyum ve seramik sert yüzeylere karşılık, polietilen ve türevlerinden oluşan yumuşak yüzeyler bulunmaktadır. Hastanın fizyolojik durumu, beklentileri, aktivite düzeyi, altta yatan patoloji ve cerrahın tercihleri yüzey seçimini belirleyen değişkenlerdir.

Günümüzde halen altın standart haline gelmiş ya da tüm hastalar için üstünlüğü kanıtlanmış bir yüzey eşleşmesi bulunmamaktadır. Bu yüzden, artroplasti ile ilgilenen cerrahın, kullanacağı seçeneklerin artı ve eksilerini bilmesi çok önemlidir.

Anahtar Kelimeler : total kalça replasmanı; artroplasti; yüzey özellikleri; kalça eklemi; polietilenler; metaller; seramikler; UHMWPE